icon-search

Twój pierwszy dzień w Sparkbit

Ania Brumer 24.06.2019

Sparkbit działa już 5 lat i cały czas się rozwija zatrudniając coraz większą liczbę osób. Przeprowadzamy coraz więcej rekrutacji i nasz zespół nieustannie się rozrasta, co skłoniło nas do szukania sposobów na przyspieszenie procesu wdrażania nowych pracowników. Ze względu na ciągłą potrzebę nowych rąk do pracy nie chcieliśmy niepotrzebnie tracić tak cennego czasu i zaczęliśmy pracować nad własnym procesem onboardingu, który z założenia miał ułatwić życie nam wszystkim. My mamy samodzielnego pracownika, a Ty świetnie się czujesz w nowym środowisku.

Czym tak właściwie jest ten onboarding?

Jeśli spojrzymy do Cambridge Dictionary dowiemy się, że “onboarding” to po prostu “proces, w którym nowi pracownicy zdobywają wiedzę i umiejętności potrzebne do stania się efektywnym członkiem organizacji”. Hasło to stało się ostatnio bardzo modne ze względu na rozwój i popularność Employer Brandingu, czyli budowania marki pracodawcy. My również postanowiliśmy zgłębić ten temat.

Wierzymy, że onboarding to jeden z najbardziej kluczowych procesów i zaczyna się już na etapie rekrutacji, poprzez złożenie oferty, a pierwszy dzień w nowej pracy to tak naprawdę jeden z ostatnich jego etapów. I to na tym ostatnim etapie chcemy się dzisiaj skupić. Koniec teorii – przejdźmy do konkretów.

Co cię czeka pierwszego dnia w Sparkbit

BUT FIRST COFFEE

Zrzut ekranu 2019-06-24 o 09.15.38

Nie da się ukryć, że większość z nas nie potrafi wyobrazić sobie początku dnia bez kawy i to właśnie od wspólnego kubka kawy zaczniemy twój pierwszy dzień w Sparkbit. Zaprosimy Cię także na wspólne śniadanie z zespołem, które od niedawna jest naszą małą Sparkbitową tradycją.  Codziennie rano w kuchni czekają na nas pyszne świeże kanapki. A w piątek, na osłodę ostatniego dnia, słodkie bułki i rogaliki. Nie udało Ci się poznać wszystkich? Nic się nie martw, oprowadzimy Cię jeszcze po naszych dwóch biurach i przedstawimy każdemu osobiście. Możesz być też pewien, że poznasz Cini, naszego dev doga.  

ZASADY, ZASADY I JESZCZE RAZ ZASADY

Zrzut ekranu 2019-06-24 o 09.16.40

Nadszedł czas na część oficjalną. To jedna z ważniejszych części Twojego onboardingu. Nasz office manager opowie Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć o naszej firmie. Poznasz historię firmy, jej hierarchię, regulamin, a także parę ciekawostek. Dowiesz się też jakie masz benefity. I nie u nas nie trzeba czekać – przysługują Ci już od pierwszego dnia. Staramy się, żeby nasze zasady były przejrzyste i zrozumiałe. Ale nie przejmuj się, nie musisz wszystkiego zapamiętać. Regulamin jest ogólnie dostępny online tak, żeby każdy z naszych pracowników miał do niego dostęp. Nie bój się,  mamy swoją check-listę, żeby mieć pewność, że powiedzieliśmy Ci o wszystkim.

W tym miejscu warto też wspomnieć, że obecnie pracujemy nad podręcznikiem onboardingowym. Znajdą się w nim wszystkie nasze zasady w przyjaznej graficznie formie.

TWÓJ KĄT

Zrzut ekranu 2019-06-24 o 09.15.50

Nareszcie możemy pokazać ci twoje biurko. Możesz być pewien, że wszystkie sprzęty będą już na ciebie czekały. Ustawimy ci skrzynkę mailową i dostęp do wszystkich niezbędnych programów. To też świetny moment, żeby pokazać Ci wszystkie aplikacje, z których korzystamy. Dowiesz się jak działa Timepot, w którym rejestrujemy czas pracy, Żółw służący do umawiania się na wspólne lunche, czy też jak przyznać komuś kudosa, czyli podziękowanie bądź pochwałę. Na biurku będzie też na ciebie czekał mały prezent – firmowa koszulka, żebyś mógł poczuć się jak pełnoprawny członek naszej Sparkbitowej rodziny.

PROJEKT

Zrzut ekranu 2019-06-24 o 09.16.00

Teraz oddamy Cię w ręce Twojej grupy projektowej. Już dzisiaj weźmiesz udział w codziennym stand-upie, gdzie dostaniesz swoje pierwsze zadania (first day commit). Twoi koledzy przybliżą Ci założenia projektowe i opowiedzą o aktualnym etapie prac. Nic nie irytuje bardziej niż nuda i brak zajęcia, więc nie ma na co czekać i nadszedł najwyższy czas, żeby wziąć się do pracy.

Twój ruch

Bardzo się staramy żeby cały proces onboardingu odbył się miło i sprawnie. Aczkolwiek nie będzie to możliwe bez odrobiny pomocy z Twojej strony.

Co możesz zrobić żeby nam pomóc?

PYTAJ

Nie bój się zadawać pytań, bo przecież kto pyta nie błądzi. Gwarantujemy, że wszyscy chętnie Ci pomogą. Wolimy, żebyś zadał niepotrzebne pytanie niż popełnił błąd.

SPRÓBUJ NAS POZNAĆ

…. a na pewno szybko się przekonasz, że jesteśmy super 🙂 Żeby Ci trochę pomóc, dodamy Cię do wszystkich prywatnych grup na slacku. W końcu nic tak nie integruje zespołu jak wspólny wieczór planszówkowy albo piwo na naszym nowym tarasie.

FEEDBACK

Chcemy poznać Twoje zdanie. Jeśli to coś ci się nie podoba to koniecznie nam o tym powiedz. Po całym procesie onboardingu chcielibyśmy też poznać Twoją opinię na jego temat.

TIME TO SAY GOODBYE

Onboarding kojarzy nam się z czymś miły i ekscytującym. W końcu nasz zespół się powiększa! Ale czasami niestety trzeba się też z kimś pożegnać. Mocno wierzymy, że człowieka poznaje się nie po tym jak zaczyna, ale jak kończy. Dlatego dokładamy wszelkich starań, żeby również proces outboardingu odbył się w przyjaznej atmosferze bez względu na powody, dla których nasze drogi się rozchodzą. Jak wygląda nasz proces outboardingu? To przede wszystkim rozmowa o powodach rozstania. Ważnym jest, żeby obydwie strony miały pełen ogląd sytuacji. Uczymy się przecież na błędach i zbieramy nowe cenne doświadczenia.

A ostatniego dnia pracy? Prezent od firmy i  wspólne piwo z kolegami. Nie obrazimy się też, jak przyniesiesz nam coś słodkiego.

Każdy pracownik to nowe doświadczenie. Zbierając je wszystkie cały czas staramy się tworzyć możliwie jak najbardziej efektywny system wdrażania nowych pracowników. Pracownik, który szybko poczuł się pewnie i swobodnie w nowej pracy, jest w niej w tym pierwszych dniach i tygodniach zdecydowanie wydajniejszy. Chcemy, żeby nasi nowi pracownicy wyszli pierwszego dnia do domu z poczuciem podjęcia dobrej decyzji o rozpoczęciu naszej współpracy.

Każda firma ma swój styl onboardingu. Ze względu na specyfikę branży, my postawiliśmy na przejrzystość przekazywanych informacji i stosunki międzyludzkie.

Mamy nadzieję, że już niedługo to właśnie Ciebie będziemy witać w Sparkbit!

Źródła:

https://dictionary.cambridge.org/pl/dictionary/english/onboarding

Komentarze: 0

Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /var/www/html/pl/wp-includes/functions.php on line 4598

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *