Telematyka

Telematyka to dziedzina poświęcona gromadzeniu, przesyłaniu i analizowaniu danych o pojazdach i ich ruchu.

Nasze systemy telematyczne gromadzą i analizują dane behawioralne, kontekstowe i te dotyczące kierowania pojazdem, tak aby zapewnić innowacyjne rozwiązania naszym partnerom biznesowym.

Nasze podejście

Zbieranie danych
Wzbogacanie danych
Wykrywanie niebezpiecznych zdarzeń
Analiza zachowania
Wizualizacja danych
Informacja zwrotna
zbieranie danych telematycznych z różnych czujników. Może to obejmować GPS, akcelerometr z telefonu komórkowego lub dedykowanym urządzeniom m.in. podłączanym do OBD2, a nawet kamery i radary.
dodawanie informacji kontekstowych od zewnętrznych dostawców takich jak: typy dróg, ograniczenia prędkości, natężenie ruchu w czasie rzeczywistym i warunki pogodowe.
identyfikowanie zachowań kierowcy, które mogą świadczyć o złym stylu jazdy (m.in. ostre przyspieszenia, jazda na przebitych oponach, osiąganie wartości szczytowych w prędkościach obrotowych silnika lub zbyt duże zbliżanie się do innych samochodów na drodze).
budowanie profili i ocenianie każdego kierowcy pod kątem bezpiecznej i ekonomicznej jazdy.
zbieranie danych i przedstawianie wyników analizy w postaci przejrzystych raportów.
przekazywanie kierowcy informacji zwrotnej wraz ze wskazówkami, co może zostać poprawione.

Różne potrzeby, różne podejścia

Oferujemy trzy różne poziomy rozwiązań telematycznych, z których każdy doskonale nadaje się do różnych praktycznych zastosowań:

Poziom podstawowy

Dane zebrane z czujników w telefonie komórkowym kierowcy (takich jak GPS i akcelerometr). Rozwiązanie jest łatwe do wprowadzenia, nawet na rynku masowym, jednakże oferowana analiza jest ograniczona. Dokładność wykrywania przyspieszenia jest mniejsza niż w przypadku telematyki o wysokiej precyzji.

Wysoka precyzja

Dane zebrane z czujników w telefonie oraz z dodatkowych urządzeń zainstalowanych w pojeździe. Takie podejście pozwala nam mierzyć parametry w bardziej precyzyjny sposób i ewentualnie uwzględniać w analizie dane diagnostyczne samochodów. Ocena jazdy kierowców jest dokładniejsza, ale wymagany jest dodatkowy sprzęt do instalacji w każdym pojeździe.

Systemy zaawansowane

W celu osiągnięcia najwyższej precyzji analizy, w naszych rozwiązaniach telematycznych wykorzystywane są złożone algorytmy uczenia maszynowego oraz dane z dodatkowych czujników takich jak: kamery lub radary.

Architektura rozwiązań

Sparkbit tworzy kompleksowe platformy telematyczne. Dostarczamy następujące kluczowe komponenty oprogramowania:

Aplikacja mobilna

dla kierowcy, która zbiera dane, przesyła je do serwera w celu przetworzenia i wizualizuje wyniki analizy. Gdy są używane dodatkowe czujniki, aplikacja mobilna może działać jako pomost między nimi a serwerem.

Serwer

skalowalny system, który bezpiecznie przechowuje, przetwarza i analizuje dane telematyczne. Komponent serwera może być albo rozwiązaniem opartym na chmurze, albo może być zainstalowany w infrastrukturze klienta.

Portal internetowy

zapewniający wgląd w wydajność każdego zasobu w ramach floty, a także w profile każdego kierowcy.

Wartość biznesowa

Systemy telematyczne tworzone przez Sparkbit tworzą wartość biznesową dla różnych branż.

Ubezpieczenia

Korzystaj z danych telematycznych i profilu kierowcy, aby oferować Usage-based Insurance (UBI), gdzie cena polisy jest obliczana indywidualnie dla każdego kierowcy na podstawie jego stylu jazdy i umiejętności. UBI promuje dobre nawyki jazdy, a jednocześnie pomaga zmniejszyć ryzyko i koszty obsługi roszczeń.

Logistyka i zarządzanie flotą

Dane telematyczne pomagają poprawić wykorzystanie floty, a zatem mogą zostać wykorzystane do obniżenia kosztów jej utrzymania.

Systemy telematyczne przynoszą także wiele korzyści społecznych:

Poprawione bezpieczeństwo na drodze

systemy telematyczne wykrywają niebezpieczne zachowania na drodze. Dają kierowcy informacje na temat jego stylu jazdy. Zaobserwowano, że produkty ubezpieczeniowe oparte o telematykę zachęcają do bezpieczniejszego i ostrożniejszego kierowania, zmniejszając liczbę wypadków drogowych.

Ekonomiczna jazda

algorytmy oceny stylu jazdy promują jazdę przyjazną dla środowiska, a tym samym przyczyniające się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

Sparkbit Telematics

Platformy telematyczne tworzone przez Sparkbit są wykorzystywane przez kierowców na całym świecie. Dostarczamy rozwiązania i algorytmy dla wiodących dostawców telematyki.

330 milionów kilometrów (więcej niż do Słońca i z powrotem) przejechane przez użytkowników naszych aplikacji
2 miliony podróży w miesiącu
Tysiace użytkowników na całym świecie
30 000 aktywnych użytkowników każdego miesiąca
Wdrożenia dla klientów z Włoch, Kanady, Polski, Wielkiej Brytanii i Francji