icon-search

Sztuczna inteligencja w świecie firm prawniczych. Czy systemy oparte o AI zastąpią prawników?

Karolina 06.11.2018

Jeżeli jest branża, w której ilość danych można określić jako ogromną, z pewnością jest to sektor usług prawniczych. Firmy zajmujące się analizą tysięcy dokumentów tygodniowo, muszą w bardzo krótkim czasie dokonać dogłębnej analizy dostarczanych im tekstów, przeprowadzić odpowiednie wnioskowanie i na tej podstawie postanowić o dalszych krokach prawnych. Najmniejszy błąd podczas analizy, jak również pominięcie jakiegokolwiek elementu umowy może skutkować milionowymi stratami, utratą reputacji lub nawet upadkiem kancelarii prawnej.

Nie dziwi zatem fakt, że systemy oparte o sztuczną inteligencję zyskały dużą popularność w prawniczym świecie. Technologie umożliwiające prawnikom skupienie się tylko i wyłącznie na zadaniach wymagających wysokiego poziomu kreatywności i odciążające z czynności żmudnych i powtarzalnych stanowią swoistą rewolucję w sektorze usług prawnych. Według wyliczeń amerykańskiej firmy consultingowej McKinsey,  ponad 22% czynności wykonywanych przez prawników, oraz ponad 35% pracy urzędników sądowych zostanie w pełni zautomatyzowane.

Jak zatem sztuczna inteligencja zmienia działania firm prawniczych i w jakich obszarach może być wykorzystana?

 

Przegląd tysięcy orzeczeń w kilka sekund

Niezwykle istotny w pracy każdego prawnika jest dogłębny research. Na podstawie zebranych informacji, pracownicy kancelarii są w stanie określić linię orzeczniczą w danej sprawie, porównać podobne sprawy sądowe, wskazać jakie były popełniane błędy przy podobnych case-ach. Wykonanie tych wszystkich zadań jest niestety niezwykle czasochłonne i żmudne – nie trudno jest przeoczyć ważny element jak np. istotny wyrok sądu w danej sprawie. Jeżeli dodatkowo ktoś musi także bazować na przepisach i orzecznictwie unijnym, dochodzi mu co najmniej dwa razy tyle pracy, zaś prawnicy w systemach sądownictwa anglosaskiego muszą poświęcić dodatkowe kilka godzin na przebrnięcie przez wszelkiego rodzaju precedensy. Wykorzystując programy oparte o algorytmy sztucznej inteligencji taki materiał merytoryczny można byłoby przejrzeć o wiele szybciej, a co więcej zdobyć bardziej dokładne wyniki, niż dają zwykłe opcje przeszukiwania. Podobnie, algorytmy AI dałoby się zastosować do przeglądania umów pod kątem konkretnych, niebezpiecznych klauzul umownych.

Due Dilligence

W kancelariach prawnych na całym świecie, prawnicy dużą część swojego czasu poświęcają na tzw. due dilligence, czyli poddanie przedsiębiorstwa wyczerpującej analizie pod względem jego kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej. Aby skutecznie doradzić swoim klientom, prawnicy muszą zmierzyć się z przetworzeniem ogromnej ilości informacji. Podczas gdy obszerna analiza due diligence może pozytywnie wpłynąć na długoterminowe zyski akcjonariuszy (zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez City University of London), proces ten może być również bardzo czasochłonny i żmudny. Prawnicy muszą przeprowadzić kompleksowe dochodzenie w celu uzyskania znaczących rezultatów, niestety jednak, kilkugodzinne sprawdzanie dokumentacji może sprawić, że prawnicy będą podatni na błędy i nieścisłości podczas przeprowadzania kontroli. Nie jest więc zaskoczeniem, że systemy oparte na algorytmach sztucznej inteligencji, są w tym zakresie niezwykle przydatne.

Noah Waisberg, były prawnik ds. fuzji i przejęć, który założył firmę produkującą oprogramowanie Kira Systems, uważa, że błędy popełniane przez młodszych prawników dokonujących due dilligence występują z wielu powodów. Przyczyny te obejmują pracę bardzo późno w nocy lub w przeddzień weekendu, zapominanie o należytej staranności przed końcem tygodnia pracy, brak podejmowania działań, gdy struktura transakcji zostaje zmieniona, znużenie monotonnością analizy dużych pakietów danych. Wedug Waisberga, system AI, jest w stanie przeprowadzić dokładniejszą weryfikację kontraktów typu due dilligence, wyszukując, podkreślając i wyodrębniając odpowiednie treści do analizy. Firma twierdzi, że system może wykonać zadanie nawet o 40 procent szybciej, gdy używa się go po raz pierwszy, a nawet o 90 procent dla osób z większym doświadczeniem.

Innym przykładem wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach due dilligence jest system opracowany przez oddział niemieckiego Instytutu Sztucznej Inteligencji, który wykorzystuje AI do pozyskiwania odpowiednich danych, zarządzania dokumentami i kompilowania umów najmu w transakcjach dotyczących nieruchomości. Wspomniane narzędzie potrafi czytać umowy z dużą prędkością w ponad 20 językach, jednocześnie – dzięki algorytmom AI – wyłapywać i porządkować informacje takie jak: wysokość czynszu, koszty utrzymania, czy daty wygaśnięcia umów.

Przegląd kontraktów

Zakłada się, że ponad 80% swojego czasu pracy prawnik poświęca na sprawdzanie umów. Dlatego też popularne stały się dedykowane dla sektora prawnego systemy do analizy dokumentacji. Tego typu platformy działają bardzo prosto. Użytkownicy przesyłają umowę do systemu i w krótkim czasie otrzymują raport stwierdzający, które klauzule nie spełniają standardów prawnych. Raport może zawierać także szczegółowe informacje o wszelkich ważnych klauzulach, których nie można pominąć oraz o przypadkach, w których istniejące klauzule mogą wymagać zmiany. A wszystko to wykonane jest przez algorytmy oparte o AI.

Powstaje jednak pytanie – czy oby na pewno tego typu systemy są skuteczniejsze od manualnej analizy dokonanej przez człowieka?

By pokazać skuteczność sztucznej inteligencji w analizowaniu umów prawnych zorganizowano konkurs. Kilkunastu specjalistów wybranych przez kilka amerykańskich uczelni – Uniwersytetu Stanforda, Duke University School of Law i University of Southern California – stanęło do rywalizacji z algorytmami. Zawodnicy mieli cztery godziny na zapoznanie się z pięcioma umowami o zachowaniu poufności oraz identyfikację 30 kwestii prawnych, w tym arbitrażu, poufności relacji i odszkodowań. Oceniano, jak trafnie zidentyfikowali i rozwiązali każdy problem.

Niestety, doświadczeni prawnicy wypadli bardzo słabo w porównaniu do algorytmów opartych o AI. Prawnicy osiągnęli średnio 85 proc. dokładności, podczas gdy sztuczna inteligencja zdołała osiągnąć o 10 proc. więcej. Sztuczna inteligencja wykonała zadanie w 26 sekund, podczas gdy prawnikom zajmowało to średnio 92 minuty. Algorytmy osiągnęły również 100 proc. dokładność w jednej umowie, w której najwyżej notowany prawnik zdobył tylko 97 proc.

 

Porada prawna od sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja – obok analizy dokumentów i przeprowadzania due dilligence – może być także przydatna w rozwiązywaniu nieskomplikowanych spraw, w których aktywne zaangażowanie prawnika nie jest konieczne. Niektóre pytania prawne często się bowiem powtarzają. Sprzężone więc z wystarczająco dobrze zdefiniowanymi źródłami danych mogą być osadzone w automatycznych systemach obsługi klienta, które będą pomagać klientom podjąć odpowiednie kroki prawne.

Takie  usługi opierają się na tzw. “systemach eksperckich”, które porządkują wiedzę prawną w postaci drzew decyzyjnych, obejmujących złożenia algorytmy matematyczne. Klient odpowiadając na serię pytań dotyczących jego faktycznej sytuacji uruchamia mechanizmy, w wyniku których system tworzy propozycję porady prawnej lub – w stosownych przypadkach – sugeruje dalszą konsultację z prawnikiem.  

Takie wykorzystanie sztucznej inteligencji rozwiązuje jeden z kluczowych problemów trawiących sektor prawny. Według raportu PwC z 2017 roku, coraz więcej klientów jest sfrustrowanych jakością oferowanych usług prawnych, długością oczekiwania na pomoc oraz rosnącymi kosztami spraw. Inwestycja więc w algorytmy potrafiące w kilka sekund znaleźć klucz do prawnej zagadki z pewnością przyczyni się do poprawy sytuacji.

Predykcja wyroku

Jednym z najczęściej zadawanych prawnikom pytaniem jest: “Czy jeżeli zdecydujemy się na proces, jak bardzo prawdopodobne jest, że wygramy?” Nawet doskonały adwokat, mając do dyspozycji wszelkie możliwe dane nie jest w stanie z całą pewnością na takie pytanie odpowiedzieć. Mogąc jednak wykorzystać systemy oparte o sztuczną inteligencję, adwokaci mają szansę z dużą precyzją określić wynik sądowej batalii. Program mający na celu właśnie określenie prawdopodobnego orzeczenia – w tym przypadku amerykańskiego Sądu Najwyższego – stworzyli  studenci z Michigan State University oraz South Texas College of Law. System oparty został o historyczne dane dotyczące linii orzeczniczej tego organu. Wyniki zaskoczyły nawet twórców algorytmu – system w 69% przypadków trafnie przewidział postanowienie sądu. Możliwości wykorzystania? Wystarczy sobie tylko wyobrazić ile mogłoby być podpisanych ugód przedsądowych, jeżeli strony wiedziałyby z dużym prawdopodobieństwem jaka będzie ostateczna decyzja sądu.

Ten przykład pokazuje, jak ogromne znaczenie może mieć sztuczna inteligencja w firmach prawniczych i jak duży potencjał leży w predykcyjnych systemach opartych o AI. Sztuczna inteligencja może zmienić nie tylko oblicze pracy adwokatów i radców prawnych, ale także całościowo zmienić sposób podchodzenia do prawa i jego dostępności dla społeczeństwa. Systemy oparte o AI z pewnością zrewolucjonizują sektor usług prawnych – to tylko kwestia czasu.

Źródła:

https://www2.deloitte.com/uk/en/pages/financial-advisory/articles/the-case-for-disruptive-technology-in-the-legal-profession.html

https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2018/05/23/how-ai-and-machine-learning-are-transforming-law-firms-and-the-legal-sector/#4f8cfaad32c3

https://www.computerweekly.com/news/252439978/Almost-all-London-law-firms-are-using-or-plan-to-use-artificial-intelligence

https://www.americanbar.org/publications/youraba/2017/september-2017/7-ways-artificial-intelligence-can-benefit-your-law-firm.html

https://law.queensu.ca/how-will-artificial-intelligence-affect-legal-profession-next-decade

https://www.techemergence.com/ai-in-law-legal-practice-current-applications/

http://www.legalweek.com/2018/04/24/half-of-londons-biggest-law-firms-believe-artificial-intelligence-technology-will-lead-to-job-cutbacks/?slreturn=20180526062200

https://www.legalfutures.co.uk/latest-news/ai-will-help-law-firms-make-business-decisions-says-law-society-report

https://www.jdsupra.com/legalnews/will-ai-help-or-hurt-legal-professionals-66759/

https://abovethelaw.com/small-firm-center/2018/06/five-ways-artificial-intelligence-is-already-helping-attorneys-work-smarter/?rf=1

https://mamstartup.pl/technologie/12910/prawnicy-przegrali-z-si-sztuczna-inteligencja-lepsza-w-interpretacji-umow

http://www.dzienniknaukowy.pl/nowe-technologie/sztuczna-inteligencja-pokonala-prawnikow-wlasnym-polu

https://sprawy24.pl/blog/prawnicy-moga-skorzystac-ze-sztucznej-inteligencji/

https://futurism.com/ai-contracts-lawyers-lawgeex/

https://mashable.com/2018/02/26/ai-beats-humans-at-contracts/?europe=true#OwxArIRizkqR