icon-search

Rewolucja w systemie emerytalnym możliwa dzięki blockchain.

Karolina Rut 13.11.2018

Przyszłość tradycyjnego systemu emerytalnego

Czytając raport Światowego Forum Ekonomicznego “We’ll Live to 100 – How Can We Afford It?’ nasuwają się dwa podstawowe wnioski.

  • Dobra wiadomość jest taka, że dzięki szerszemu dostępowi do służby zdrowia i leków nasza średnia długość życia znacznie rośnie – i to z zawrotną prędkością – średnio o jeden rok co pięć lat. Trudno to sobie teraz wyobrazić, ale szacunkowa długość życia niemowląt urodzonych w 2017 roku oscyluje wokół 100 lat.
  • Jest też jednak zła wiadomość – nie ma wątpliwości, że nasz system emerytalny nie udźwignie tak dużej presji, szczególnie w krajach zachodnich, gdzie starzenie się społeczeństwa postępuje w bardzo dynamicznym tempie. Już dziś prawie 50% populacji w wieku emerytalnym nie otrzymuje żadnego finansowego wsparcia emerytalnego, a prognozy wskazują, że luka oszczędności emerytalnych na całym świecie wzrośnie z 70 miliardów dolarów w 2015 r. do 400 miliardów dolarów w 2050 r.
  • Biorąc dodatkowo pod uwagę, że obecne składki odkładane przez osoby w wieku produkcyjnym przeznaczane są na finansowanie dzisiejszych emerytów, a wskaźnik urodzeń w krajach rozwiniętych stale spada, można bez wahania stwierdzić, że światowy system emerytalny stoi przed ogromnymi wyzwaniami.
  • Dodatkowo – jak w przypadku każdej piramidy finansowej – ryzyka związane z upadkiem systemu emerytalnego są ogromne, co tylko potwierdza konieczność gruntownej jego reorganizacji. Już teraz niektóre firmy prywatne i urzędy państwowe mają trudności z wypłacaniem należności emerytalnych (np. US Postal Service, nie dostarczył aż 34 miliardów dolarów na swój fundusz emerytalny w latach 2012-2016), a tendencja ta będzie się tylko pogłębiać.
  • Kolejnym problemem – obok niewydolności globalnego systemu – jest brak szerokiej dostępności planów emerytalnych lub niechęć z ich skorzystania przez obecnych pracowników. Systemy, w ramach których odkładane są składki emerytalne, są dla większości osób niezrozumiałe i skomplikowane, w szczególności zaś plany emerytalne stanowią zagadkę dla osób samozatrudnionych lub posiadających kilka źródeł dochodu.
  • Dodając do tego koszty ogólne zarządzania kontami emerytalnymi i operacjami, a także presję inflacyjną zmniejszającą zwroty z inwestycji nie dziwi fakt, że coraz mniej osób jest zainteresowanych systematycznym odkładaniem składek w ramach państwowych systemów emerytalnych.

Blockchain jako źródło rewolucji w myśleniu o systemach emerytalnych

A teraz wyobraźmy sobie sytuację, w której nikt nie może odebrać Ci twojej emerytury, gdzie masz stały dostęp do informacji ile już zostało zaoszczędzone, wyobraźmy sobie system w którym składki z różnych źródeł są automatycznie i w prosty sposób przesyłane na Twoje konto, a Ty masz ciągłą kontrolę nad tym jak i ile chcesz oszczędzić.

Wyobraź sobie, że wszystkie te produkty emerytalne są dostarczane za pośrednictwem jednego przyjaznego dla użytkownika portfela mobilnego, a co najlepsze, jesteś nagradzany za oszczędzanie.

Brzmi zachęcająco?

Taki system jest możliwy – co więcej powstają już firmy, które oferują właśnie tego typu usługę. Technologią, która umożliwia stworzenie właśnie takiego mechanizmu jest blockchain.

Dużo różnic, wiele podobieństw

Każdy system emerytalny oparty o blockchain ma oczywiście swój własny mechanizm działania, jednak podstawowa infrastruktura posiada (lub w przypadku projektów we wczesnej fazie rozwoju – będzie posiadała) wiele podobieństw.

Na przykład wszystkie zainteresowane strony i podmioty, tacy jak konsumenci, instytucje, doradcy i dostawcy usług, dołączają do blockchain jako uczestnicy, a każdy z nich ma możliwość wykonywania jedynie niezbędnych w ramach systemu zadań. Wszystkie transakcje, a także aktywa są tokenizowane, aby zachować przejrzystość i niezmienność systemu. Osoba dokonująca płatności, fundusz emerytalny przeprowadzający inwestycję w zabezpieczenie lub fundusz, który zostaje wycofany – wszystko to jest uwierzytelnione i zarejestrowane na blockchain oraz wspomagane przez macierzysty token kryptograficzny.

Szybko, bezpiecznie i co najważniejsze transparentnie.

Projekt Nest Egg

W wielu krajach rząd wpłaca część oszczędności emerytalnych, pracodawca także wnosi fragment składki, a pracownik świadczy resztę. Z reguły jednak brak jest wystarczających zachęt by przyszły emeryt odkładał więcej niż jest to absolutnie konieczne. Blockchain tworzy wachlarz możliwości dla użytkowników w tym do dokonywania dodatkowych inwestycji, które mogą obejmować tokeny kryptograficzne i zasoby cyfrowe, pozwalając na nową formę dywersyfikacji zasobów.

Dodatkowo, w ramach takiego systemu szybko i sprawnie zbierane są składki z różnych, często niepowiązanych źródeł – co staje się szczególnie ważną funkcjonalnością biorąc pod uwagę ilość osób przechodzących na samozatrudnienie.

Już teraz istnieją platformy które takie możliwości oferują.

Na przykład emerytalny blockchain od Nest Egg, który jest wspierany przez APG, największy fundusz emerytalny Holandii, planuje zezwolić uczestnikom na posiadanie części przyszłej infrastruktury, co ma być dodatkowym zabezpieczeniem finansowym dla przyszłych emerytów. Dzięki tego typu mechanizmom, osoba odkładająca na starość jest uniezależniona od centralnego dysponenta takiego jak rząd, czy instytucja finansowa i może sama inwestować w swoją przyszłą emeryturę.

Project Akropolis

Kolejnym podmiotem pracującym nad rozwiązaniem dla branży emerytalnej jest Akropolis. Przedsięwzięcie buduje platformę opartą na blockchain, która pozwala użytkownikom skutecznie budować i zarządzać portfelami emerytalnymi.

Akropolis zapewnia zdecentralizowany rynek, który daje użytkownikom dostęp do różnorodnych produktów emerytalnych. W przeciwieństwie do tradycyjnych programów emerytalnych, system oparty o blockchain umożliwia pracownikom elastyczność wyboru najbardziej odpowiedniego produktu emerytalnego dopasowanego pod ich specyficzne wymagania i potrzeby.

Projekt Acropolis ma stać się międzynarodową platformą dla wielu różnych krajowych jurysdykcji, umożliwiającą efektywne zarządzanie świadczeniami emerytalnymi.

Transparentność

Jedną z głównych zalet oparcia systemu emerytalnego o blockchain jest transparentność. Zastosowanie technologii blockchain sprawia, że dokonywane w ramach systemu emerytalnego transakcje są bezpieczne i przejrzyste. Użytkownicy mogą śledzić wyniki swoich inwestycji i kontrolować portfele w dowolnym momencie. W dowolnym momencie mogą też zmieniać strategię inwestycyjną wybierając z bogatej oferty dostępnych planów oszczędnościowych i inwestycyjnych.

Polski akcent

W tych wszystkich toczących się pracach nad systemami emerytalnymi opartymi o najnowsze technologie jest także polski akcent. Sparkbit jest współtwórcą jednego z największych na świecie projektów w tym obszarze – platformy emerytalnej opartej o blockchain, której usługi skierowane są na rynek azjatycki.

Kwestią czasu zatem jest pojawienie się podobnych inicjatyw dedykowanych naszym polskim przyszłym emerytom.

Źródło:

https://hackernoon.com/attempting-to-reform-the-global-pension-system-with-blockchain-21e0ab9b51d9

https://www.forbes.com/sites/rachelwolfson/2018/08/17/former-lehman-brothers-investor-believes-blockchain-technology-can-fix-broken-pension-system/#7dd905d46bd4

https://akropolis.io/

https://blockchaingers.org/tracks/future-of-pensions

https://medium.com/nestegg/reinventing-pensions-using-blockchain-bfc38fcc9792

https://www.investopedia.com/personal-finance/can-blockchain-solve-global-retirement-crisis/

https://www.hrtechnologist.com/articles/pension/3-benefits-of-blockchainbased-pension-solutions-and-usecases/

http://www3.weforum.org/docs/WEF_White_Paper_We_Will_Live_to_100.pdf

Komentarze: 0

Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /var/www/html/pl/wp-includes/functions.php on line 4597

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *