icon-search

Komunikacja w pracy, czyli jak robimy to w Sparkbicie!

Anna Brumer 16.08.2019

Jakiś czas temu byliśmy na dużej konferencji branżowej. Tysiące uczestników i całe mnóstwo technicznych wykładów. Możesz sobie tylko wyobrazić, jak wielkie było nasze zaskoczenie, gdy okazało się, że największą popularnością cieszył się wykład o… komunikacji! Nawet sami organizatorzy nie spodziewali się aż tak dużego zainteresowania, więc spora część publiczności siedziała na podłodze!

Byliśmy tak zszokowani, że zaczęliśmy poważnie zastanawiać się nad komunikacją w naszej firmie. Ewidentnym było, że jest to temat niezwykle ważny dla ludzi z branży.

Zastanawialiśmy się nad tym jak komunikujemy się w naszej firmie i czy robimy to dobrze. Czy nasi pracownicy są zadowoleni? Czy potrafią wyrażać swoje potrzeby i czy czują się swobodnie w naszej firmie? Spróbujmy razem odpowiedzieć sobie na to pytanie!

Komunikacja w pracy – dlaczego to takie ważne? 

Ale zanim do tego przejdziemy, odpowiedzmy sobie na najważniejsze pytanie – dlaczego komunikacja jest tak ważna? Wydawać by się mogło, że ten temat jest już nieco oklepany. Okazuje się jednak, że wciąż wielu osobom bariery komunikacyjne utrudniają funkcjonowanie w pracy, a nawet uniemożliwiają rozwój zawodowy. 

Gdy słyszymy “komunikacja w pracy” na myśl przychodzą różne jej aspekty. Najważniejsze są, naszym zdaniem, dwie płaszczyzny porozumienia – między pracodawcą a poszczególnymi pracownikami, a także między poszczególnymi członkami zespołu. Dlatego staramy się dbać i budować relację w obydwóch tych obszarach równocześnie.

Jak to robimy w Sparkbicie?

No dobra, nareszcie możemy przejść do konkretów. A więc, jak to robimy w Sparkbicie?

Online

Jesteśmy firmą IT, więc nikt nie powinien być zaskoczony, że w wielu sprawach porozumiewamy się przez Internet. Raczej nie używamy telefonów, no chyba, żeby odpisać komuś na slacku. Mail? Tylko do przekazania najważniejszych, bardziej oficjalnych informacji. Ale na co dzień to właśnie Slack jest zdecydowanym zwycięzcą. Nie jesteśmy w tym w żaden sposób oryginalni. Ale po co zmieniać coś, co sprawdza się w tak wielu firmach? Oczywiście mamy swoje kanały dedykowane do konkretnych tematów – są te poważniejsze do komunikacji z klientem, nasze wewnętrzne do różnych ogłoszeń “biurowych” i wysyłania ciekawych artykułów, ale też te typowo rozrywkowe. Chcesz coś komuś powiedzieć lub o coś zapytać? 30 sekund i sprawa załatwiona. 

Wspólne śniadania

Sparkbit mieści się w dwóch biurach położonych, co prawda obok siebie, ale w codziennym zabieganiu nie zawsze jest czas, żeby wpaść do “sąsiadów” z biura obok. Gdy tak zastanawialiśmy się, jak rozwiązać ten problem i zintegrować obydwa biura, wpadliśmy na genialny pomysł – WSPÓLNE ŚNIADANIA! Żeby było sprawiedliwie organizujemy je na zmianę – raz w jednym, raz w drugim biurze. Śniadania to takie nasze 2 w 1. Możesz zjeść pyszną kanapkę, wypić kawę i poplotkować chwilę z kolegami. Same korzyści! 

Wyjścia integracyjne

Okazję do spotkania potrafimy znaleźć zawsze! Organizujemy pikniki, wieczory planszówkowe, czy po prostu wspólne wyjścia na piwo. Zależy nam na podtrzymywaniu przyjaznej i rodzinnej atmosfery, więc na wiele z takich spotkań zapraszamy całe rodziny, partnerów i dzieci. Dla nas równanie jest proste – im bardziej zintegrowany pracownik, tym bardziej zmotywowany do pracy, a co za tym idzie osiągający lepsze wyniki i bardziej wydajny. Bo przecież praca z przyjaciółmi to czysta przyjemność!

Weekly team meetings

Ok, nasz zespół jest już zintegrowany. Przy porannej kawie ucinamy sobie pogawędki na luźne tematy. Ale na co dzień pracujemy w małych zespołach projektowych i nie oszukujmy się, nie zawsze wiemy, czym dokładnie zajmuje się kolega z pokoju obok. Dlatego zdecydowaliśmy się na organizowanie cotygodniowych spotkań całego zespołu. Środowe spotkania to już nasza mała tradycja. To raptem pół godziny, a ile z tego korzyści! Zastanawiasz się teraz pewnie jak wygląda takie spotkanie. Zaczynamy od prezentacji naszych projektów. Co tydzień wyznaczamy dwa zespoły, które opowiadają nam, co się w ostatnim czasie wydarzyło w ich projekcie i nad czym obecnie pracują. Każdy zespół ma 10 minut. Możesz też zgłosić się na lightning talk. Co to takiego? To po prostu krótka kilkuminutowa wypowiedź na dowolny temat. Możesz opowiedzieć nam o ciekawym narzędziu czy aplikacji, którą ostatnio odkryłeś, jak rozwiązałeś jakiś problem lub po prostu przeczytałeś ostatnio coś ciekawego i chcesz się z nami tym podzielić (oczywiście poruszamy tematy branżowe 🙂 ). Druga część spotkania to już sprawy biurowe. Opowiadamy, co się dzieje w kwestiach administracyjnych czy marketingowych. Nasza najważniejsza zasada? Żadnych tajemnic. Zarząd dzieli się z zespołem informacjami na temat nowo pozyskanych klientów, czy aktualnie toczących się rekrutacji. Możesz zapytać o wszystko – na pewno dostaniesz odpowiedź! Bardzo nam zależy, żeby każdy członek zespołu wiedział co się dzieje w firmie i jakie są plany na najbliższą przyszłość. Przecież nic tak nie psuje atmosfery jak brak przepływu informacji. Rodzi to tylko niepotrzebne plotki, a akurat tego nie potrzebujemy do szczęścia! 

My kudos goes to…

Chcesz komuś za coś podziękować lub pochwalić? Przyznajesz mu kudosa! To banalnie proste. Zainspirowani popularnymi kudo-cards, stworzyliśmy własny wewnętrzny system do nagradzania siebie nawzajem. Jak to działa? Logujesz się w aplikacji, wpisujesz komu i za co chcesz przyznać kudosa, wciskasz enter i gotowe! Kudosy są przyznawane publicznie, więc każdy może zobaczyć nagrodzonych. Otrzymanie kudosa zawsze jest miłą niespodzianką i gwarancją uśmiechu na twarzy przynajmniej jednej osoby. Kudosa można przyznać każdemu – koledze, szefowi lub podwładnemu. To też fajny sposób, żeby podziękować swoim pracownikom za ich zaangażowanie.

Rozmowy 1 na 1

A na koniec – najważniejsze! Jak zadbać o dobre relacje na linii szef – pracownik? Oczywiście nasz zarząd bierze udział w naszych wspólnych śniadaniach, spotkaniach integracyjnych i jest bardzo aktywny na kanałach komunikatorów. Ale to nie wszystko! Zarząd Sparkbit dba o to, aby komunikacja z pracownikami była na jak najwyższym poziomie. Regularnie, co kwartał, organizowane są spotkania 1 na 1, na których każdy pracownik ma możliwość podzielenia się swoją opinią na temat pracy w firmie. To czas i miejsce, żeby porozmawiać między innymi o swoich wzajemnych oczekiwaniach, uzyskać ocenę swojej pracy czy też wskazać kierunki dalszego rozwoju. Nie chcesz czekać trzech miesięcy na kolejną rozmowę? O takie spotkanie możesz poprosić w każdej chwili! W Sparkbicie wiemy, że podstawą dobrej atmosfery w pracy jest wzajemne zrozumienie i dobra komunikacja, dlatego zawsze staramy się słuchać, co masz nam do powiedzenia.

Efekty!

Programiści słyną ze swojej introwertycznej natury. Kto z nas nie słyszał żartów na ich temat? Urosło to już prawie do miana legendy. Czy to prawda? Nie do końca. Wierzymy, że to sprawa bardzo indywidualna i nie można tak generalizować. Nie mniej jednak warto, w każdym środowisku, zadbać o jak najlepsze relacje międzyludzkie. Stworzyć swoim współpracownikom miejsce, w którym poczują się swobodnie i nie będą mieli oporów przed wyrażaniem swojego zdania, swoich potrzeb i zadawania nurtujących ich pytań. 

Wydawać by się mogło, że temat komunikacji w pracy został już wyczerpany, ale okazuje się, że dla wielu osób to wciąż niezwykle ważna kwestia. Nie zapominajmy, że dobra komunikacja to podstawa do zażegnania nieporozumień, które mogą się zdarzyć nawet w najlepszych i najlepiej zintegrowanych zespołach. Dlatego główne zasady, którymi się kierujemy to szczerość, rozmowa, przejrzystość informacji i wzajemne zaufanie. Brzmi jak slogan, ale bez tych wartości nie bylibyśmy w stanie stworzyć tak fajnego zespołu, jakim jest Sparkbit. 

Źródła: 

https://www.forbes.pl/kariera/jak-sie-porozumiec-czyli-o-komunikacji-w-pracy/wsk0dg1

https://management30.com/practice/kudo-cards https://mtc.pl/komunikacja-w-firmie